Allahu Ekber'in anlamını bilmeyen var mı acaba çok merak ediyorum. Bizim dinimizde ''Tekbir'' olarak bilinir ve Tekbir ile Allah'ın tazim/yüceltme üç şekilde yapılır.

Kalp ile tazim; Allah'ın varlığına birliğine ve adil olduğuna şeksiz ve şüphesiz inanmak ve Allah'ı gereği gibi tanımaktır.
 
Sözle tazim; Allah'ın güzel isimleri ve yüce sıfatlarını ikrar(kabul, itiraf) etmektir.
 
Amel ile tazim; Namaz, Oruç, Hac, Zekat, Dua gibi İslamın yapılmasını ön gördüğü iyi davranışlar da bulunmak ve ibadet etmektir.
 
Tekbir yani Allahu Ekberi'n en kısa anlamı '' Allah Büyüktür'' demektir. Uygun zaman ve yerlerde Allah'ın büyüklüğünü ve himmetini, hikmetini hatırlatmak için kullanılır ve Tekbir Allah'ın emridir.
 
Eğer gerçek anlamda  bir inanansanız, bu cümleyi hemen her yerde kullanamazsınız. Kullanılacak yer var, kullanılmayacak yerler de var.
 
Tekbir Allah'ın güzel amel olarak ön gördüğü davranışlara başlamak için kullanılan bir cümledir. Bu nedenle ''İnsan'' öldürmek için insanlara kötülük yapmak için kullanılamaz, kullanılmamalıdır.
 
Maalesef bizim ülkemizde ve bazı '' İslam'' toplumlarında hiç gereği olmayan, hiç uygun olmayan yerlerde kullanılmaktadır.
 
Dinimizi diğer dinlerden ayıran en büyük özelliklerinden en başta geleni; hoşgörü dini olmasıdır ve insanları öldürmek değil, insanları yaşatmak gereğini defalarca dikkat çeker...
 
Daha önce Irak'ta Afganistan'da gördüğümüz gibi, Suriye ve Mısırdaki olaylar da şahit olduğumuz gibi. Elinde son model silah öldürücü alet olan tamamı ''müslüman'' olan insanlar.
 
İnsanları öldürmek için, isyan çıkarmak için kurşun sıkarken masum insanların tepesine bomba atarken '' Allahu Ekber, Allahu Ekber'' diyerek yapıyorlar bunu.
 
Yani '' Allahın emriyle öldüreceğim sizi, öldüreceğiz, öldürüyoruz'' diyorlar.
 
Öldürürken, yakarken ya da katlederken Allahın büyüklüğünü hatırlamanın ya da hatırlatmanın ne anlamı var.
 
Ülkemizde de birileri çıkıyor talimatla yaptıkları toplantılarda, yürüyüşler de onlara '' Allahu Ekber '' çekerek destek çıkıyor. Kısaca ''Allah'ın emriyle öldürün, öldürdüyseniz de elinize kolunuza sağlık, arkanızdayız sizi destekliyoruz diyorlar.
 
Dinimizce yenilmesi helal olan hayvanları kesmek yani öldürmek için '' Allahu Ekber'' çekilmesini anlıyorum da, '' İnsan  öldürmek'' katletmek yok etmek için Allahı’n yetki verdiğini düşünüp ''Allahu Ekber'' çekilmesini anlamıyorum.
 
Yüce Allahın peygamber efendimiz aracılığı ile tebliğ ettiği '' Öldürmeyin'' emri ortada       iken birilerinin kin , nefret ve düşmanlık besleyerek ''  Allahu Ekber'' diyerek yani tekbir getirerek kirli emellerine Allah'ı karıştırması anlaşılır değil...
 
Komşu ve Din birlikteliğimizin olduğu  ülkelerde '' Allahu Ekber '' denilerek katliamlar yapıyorlar, masum insanları öldürüyorlar sonra da buna Allah'ın emri diyorlar. Allah insanların canlarını almak için ''Sadece Azraile'' yetki vermişken, biz insanlar'' Azrail'' değiliz ki bizlere ''Öldürün Emri ve yetkisi'' versin. Başka aracıya da      ihtiyacı olduğunu hiç sanmıyorum
 
Ne acıdır ki son yıllar da malum çevrelerce şahit olduğumuz protestolarda mitinglerde, yürüyüşlerde biat kültürüyle kuşatılanlar eylemlerine '' tekbir'' çekerek yani ''Allahu Ekber'' diyerek başlıyorlar.
 
 
Şimdi gerçek anlamda bir müslüman yapılan bu eylemler de '' Allah'ın Emri'' diye başlanmasını içine sindirebiliyor mu acaba?
 
Allah sizi protesto etmek ve kirli emellerinizi yerine getirmeniz için neden müsade etsin. Çoluk çocuk demeden öldürmenizi neden emretsin.
 
Hemen her ayetinde hoş görmeyi insanlarla iyi ilişkiler içerinde olmayı, temiz düşünceleri paylaşmayı, insanlar arasına nifak sokmamayı, kin duymamayı, düşmanlık gütmemeyi tavsiye eden yüce Allah,'' ''Allahu Ekber'' denilerek katliam yapılmasını insanların öldürülmesini bu cümleye onaylayacağını sanmak veya düşünmek ne büyük bir cehalet ne büyük bir hatadır, ve de ne büyük bir inkardır nasıl bilinmez?
 
Son günler de olanlara bir bakarmısınız. Suriyedeki rejime muhalif yaptığı savaş çığırtkanlığını destekleyenler '' Allahu Ekber''diyerek başladıkları halde Namaz sonralarında Allahuekber diyerek protesto gösterileri yapıyorlar.
 
Size bu eylemleri yapma yetkisini kim verdi, Yaptıklarınızı Allah’ın emri olduğunu kim söyledi?
 
 Aklı başında olan çağdaş, modern eğitim almış olan hangi insan buna inanabilir ki?
 
Dilini ve anlamını bilmediğimiz dinimizi gelini adam gibi inceleyelim.
 
Okuyalım, açıklamaları önerileri dikkatle takip edelim, ve gerekiyorsa geçikmeksizin itiraz edelim.
 
Bugüne kadar bunları yapmadığımız, önemsemediğimiz için dinimiz üç beş şaklabanın eline kaldı. Onlar da istedikleri gibi inanmamızı istemişler. Böylece muhteşem dinimiz hurafelerle kuşatılmıştır.
 
Ne yazık ki hiç olmaması gerektiği halde dinimiz  siyasete alet edilmeye başlandı hem de bazı insanlar, odaklar çenahlar kendi çıkarlarına hizmet etmesi için futursuzca kullanmaya başladılar.
 
Ne olur anlamadan bilmeden ,araştırmadan dinimizin izin vermediği Allahın emrettiği güzelliklere hizmet etmediği hiç bir sözü veya cümleyi kullanmayalım.
 
 Hiç bir sembole izin vermeyelim.
 
Birileri dinimizi sömürürken ne olur,  bizler de bu sömürüye alet olmayalım.
 
Yer artık hem ülkemiz hem muhteşem dinimiz için dik duralım bükülmeyelim
 
Kendimizi kullandırmayalım vesselam...

Selam, saygı ve Dua ile
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352