banner2214

ÇALIŞANLARA İYİ HABER!! TAZMİNAT VERSE BİLE İŞE ALMAK ZORUNDA
 Çalışan, askerlik dönüşü iki ay içinde eski işverenine başvurup çalışmak istediğini bildirmeli. Patron bu ye ını verse bile uygun bir pozisyonda çalıştırmak zorunda.


İşte Akşam gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül'un askerden dönen çalışanlar için önemli haberi;

SORU: Yayınlarınızda tazminatını alıp çıkanlar için tekrar işe alma mecburiyeti var mı bunu bulamadım. Üç yıl boyunca çalıştığım işyerimden, askerlik sebebiyle kıdem tazminatımı alarak ayrıldım. 6 aylık askerliğim sonrası eski işyerimin beni tekrardan alması mecburiyeti var mı? Almazsa 3 aylık brüt ım kadar tazminat vermesi zorunlu mu?

3 AYLIK TUTARINDA TAZMİNAT VERMEK ZORUNDA

CEVAP: 4857 sayılı İş Kanunu'nun 31. maddesi uyarınca askerlik nedeniyle işinden ayrılan işçiler, askerden döndükten sonra iki ay içerisinde eski işverenine başvurup çalışmak istediklerini bildirirlerse işverenleri bu kişiler işe almak durumunda. Eğer bu tarihte işyerinde boş bir pozisyon yoksa işveren pozisyon açıldığında bu kişilere öncelik vermek durumundadır. İşveren bu yükümlülüğe uymazsa işçiye 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorundadır. Askere giderken kıdem tazminatı alınarak ayrılınmış olması bu açıdan herhangi bir fark yaratmamaktadır. Askere giderken tazminatınızı almış olsanız bile döndüğünüzde işvereniniz sizi uygun pozisyon olması halinde hemen, uygun pozisyon yoksa pozisyon açıldığında işe almak zorundadır. Burada önemli olan sizin askerden döndükten sonra iki ay içerisinde gerekli başvuruyu yapmış olmanızdır.


kaynak: akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2202