Oda Başkanlarından  üyelerine uyarı

     Kocaeli Sanayi Odası’nda bir araya gelen Oda Başkanları Zeytinoğlu, Keleş,Efe ve Çiler, açıklamalarında  2012 Kasım ayında yapılması öngörülen Odaların organ seçimlerinin Bakanlar Kurulu kararı ile  2013 yılı Şubat - Mart aylarına ertelendiğini vurguladılar. Oda Başkanları açıklamalarında Odalarda Mesleklerin Gruplandırılması Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle TOBB’a verilen yetki çerçevesinde, Odalarda kayıtlı tüm üyelerin faaliyet kodları (NACE kodları) Birlik tarafından Maliye Bakanlığı ile yapılan ortak çalışma neticesinde tespit edilip, üyelere tebliğine başlandığını belirterek,

“Yapılan tebliğde üyelerin faaliyet kodlarına tebellüğ tarihinden itibaren 10 gün içinde birliğe itirazın yapılabileceği açıkça belirtildiğini,  bu çerçevede üyelerin kendilerine tebliğ edilen faaliyet kodlarına yapacakları itirazlarda şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladılar;

 

     TOBB’un http://www.tobb.org.tr/faaliyet web adresinden veya Odalardan temin edilerek, doldurulacak “Faaliyet Kodu İtiraz Başvuru Formu” ile itiraz yapılacaktır. Bu form doldurulmadan veya bu formdaki bilgileri içermeyen itirazlar kabul edilmeyecektir.

 

     Yapılacak itirazların geçerli olabilmesi için; faaliyet kodunun firmanıza tebliğinden itibaren 10 günlük süre içinde TOBB’ un  Dumlupınar Bulvarı No:252 (Eskişehir Yolu 9. Km) 06530 / ANKARA adresine yazılı olarak yapılması ve  itiraza ilişkin aşağıda sıralanan evrakların da anılan süre içerisinde TOBB’ un evrak kaydına girmesi zorunludur. Bu süreyi aştıktan sonra posta ile veya şahsen TOBB’ne ulaştırılan itirazlar kabul edilmeyecektir.

 

     Faks ile veya e-posta ile gelen itirazlar işleme konulmayacaktır.

 

     İadeli taahhütlü posta ile yapılan itirazlarda, itiraz süresinin hesabında postaya verilme tarihi esas alınacaktır.

 

         - İtirazlarda yukarıda bahsedilmiş “Faaliyet Kodu İtiraz Başvuru Formu” ekine, formu imzalayan firma yetkilisine/ yetkililerine ait imza sirkülerinin aslı veya noter onaylı sureti,

- İtiraz süresi içinde Gelir İdaresi Başkanlığına düzeltme beyannamesi verilerek faaliyet kodunun değiştirilmesi halinde, bu değişikliği tevsik  eden belge eklenecektir.

 

       Oda üyelerinin itiraz başvuru formunda SMMM / YMM imza, kaşe ve mührünün yer alması zorunludur.

 

Bu ekleri havi olmayan itirazlar kabul edilmeyecektir.

 

       Yapılacak itirazlar hakkındaki soruları cevaplamak üzere 444 62 23 numarasından ulaşılacak TOBB’ un bir çağrı merkezi bulunmaktadır.

 

Firmanıza gönderilen tebligatta da belirtildiği üzere; Düzeltme beyannamesi veren mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununun mükerrer 355. maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.

 

Birlik üyelerin faaliyet kodlarının kesinleşmesine müteakip üyelerin meslek gruplarını ve Odaların Meslek Gruplarını tespit edecek ve ilgili Odalara da bildirecektir.

 

2013 Şubat-Mart aylarında yapılması öngörülen seçimlerimizde TOBB tarafından belirlenen Meslek Grupları esas alınacaktır.

 

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşıldığı üzere üyelerimizin faaliyet kodlarının ve dahil oldukları meslek gruplarının belirlenmesi çalışması tamamen TOBB tarafından yürütülmektedir.”

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.